T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Cumhuriyet Fen Lisesi

Haberler

Ock

Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Biriminden Valit Aslankol´un  11.01.2018 Perşembe günü gerçekleştirdiği   "Güvenli Internet Kullanımı" konulu sunumu ilgi ve beğeniyle dinlendi.9. ve 10.Sınıf öğrencilerimizin katıldığı sunumda;İnternet kullanımı,teknoloji bağımlılığı,siber zorbalık konularında bilgi verildi.Sunum sonrasında öğrencilerimizle   sohbet eden ve sorularını cevaplayan Aslankol´a çok teşekkür ederiz.

 

Ock

05 Ocak Cuma günü  okul hemşiremiz Hüsne BAYIR tarafından pansiyonda kalan öğrencilerimize yönelik Hijyen ve Sağlık konularını içeren sunum yapılmıştır.Toplu yerlerde yaşayan kişilerin dikkat etmeleri gereken hususların anlatıldığı sunum için Hüsne BAYIR´a teşekkür ederiz.

Ock

Müzik Öğretmenlerimiz Cenk YELES ve M.Emin SİNANGİL´in düzenlediği Karaoke Yarışmasında büyük coşku yaşandı.Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada 20 eser seslendirildi.Yarışmada 11/A sınıfından Caner BALTACIOĞLU birinci olurken,Nazlı Ceren KARA-Umutcan SÜTÇÜ ikinciliği,Aslıhan Sandıkcı-Anisa Sinem KARSLI ise üçüncülüğü elde etti.

          Nazlı Ceren KARA ve Umutcan SÜTÇÜ´nün düet olarak seslendirdikleri Karadeniz türküsü izlenmeye değerdi.12.Sınıflardan yarışmaya katılan Kutay KELLEROĞLU´nun performansı öğrencilerin de  katılımıyla büyük coşku yarattı.Programın tümü bu performanslar gibi heyecan verici ve etkileyici idi.Sınav sonrası öğrencilerin stres attıkları bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ara

Cumhuriyet Fen Lisesi olarak öğretmenlerimizin,öğrencilerimizin ve velilerimizin yeni yılınızı kutlarız.

Ara

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Ankara´ya gelişinin 98. yıl dönümü okulumuzda düzenlenen törenle kutlandı.Törende Tarih Öğretmenimiz Serap KÖROĞLU günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.Öğrencilerimizin okuduğu şiirlerle devam eden törende, geçmişten günümüze Ankara fotoğraflarından oluşan sunum gerçekleştirildi.Müzik Öğretmenimiz M.Emin SİNANGİL yönetiminde gerçekleştirilen Ankara Türkülerinden oluşan koro ve Seymen oyunları izleyenleri coşturdu.Törenin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ara

       11/C Sınıfından bir grup öğrenci Dinamik Konulu belgesel çekimleri için 21 ve 22 Aralık tarihlerinde ODTÜ Makine Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Teknokent Laboratuvarlarını gezerek,bilgi aldılar.Fizik Öğretmenimiz Erdal Binici rehberliğinde çekimleri gerçekleştiren öğrencilerimiz, Makine Mühendisliği Hocalarından Doç.Dr.Ender Ciğeroğlu ve Doç.Dr.Yiğit Yazıcıoğlu ile röportajlar yaparak konuyla ilgili detaylı bilgiler aldılar.Çekimlerin gerçekleştirilmesinde bizlere destek olan Doç.Dr.Ender Ciğeroğlu ve Doç.Dr.Yiğit Yazıcıoğlu´na teşekkür ederiz.

Ara

Atatürk´ün Ankara´ya gelişinin 98.Yıl Dönümünde Anıtkabir´de düzenlenen törenlere katıldık. Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi, Milli Mücadelenin seyri ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması açısından büyük önem taşımaktadır. Ankara´nın köylerinden kasabalarından akıp gelen binlerce atlı ve yaya Seymen ile Ankara halkı Büyük Önder´i Dikmen Sırtlarında büyük bir coşku ile karşıladı. Şaşıran ve duygulanan Ulu Önder´in"Merhaba Efeler! Niye zahmet ettiniz, neden geldiniz?" sorusuna Ulu Önder´in etrafinda çember olan Seymenler hep bir ağızdan "Uğrunda Ölmeye, Millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik Paşam!" diye cevap verdiler... Ulu Önder “Fikrinizde sabit misiniz?” diye yeniden sorduğunda Seymenler büyük bir kararlılıkla “Andolsun!” diyerek karşılık verdiler... Bunun üzerine gözleri yaşaran Mustafa Kemal “Varolun Yiğitler!” diyerek şükranlarını bildirdi... 

              Bu önemli günde  Anıtkabir´de  Ata´nın huzurunda olmaktan ve şükranlarımızı sunmaktan  gurur duymaktayız.

Ara

22.12.2017 tarihinde Rehberlik Öğretmenimiz Rukiye Baş tarafından 9.sınıf öğrencilerimize yönelik ihmal ve istismar konulu sunum gerçekleştirilmiştir.

Ara

Mesleki rehberlik çerçevesinde Elektrik-Elektronik bölümü mezunu Süleyman TAŞKENT´i okulumuzda ağırladık.Elektrik-Elektronik bölümünü merak eden ve bu bölümde okumak isteyen öğrencilerimizin özellikle katıldığı etkinlikte Süleyman Bey, öğrencilerimize mühendislik ve çalışma alanları konusunda bilgi verdi.Bizleri kırmayarak okulumuza gelen,öğrencilerimizi bilgilendiren Süleyman TAŞKENT´e ve Rehber Öğretmenimiz Rukiye BAŞ´a teşekkür ederiz.

Ara

12.Sınıf öğrencilerimizle birlikte Ankara Altınpark´ta düzenlenen "Doğru Tercih,Doğru Gelecek" isimli üniversite tercih fuarına katıldık.Fuarda öğrencilerimiz meslekleri ve üniversiteleri yakından tanıma fırsatı buldular.Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen öğretmenlerimiz Rukiye BAŞ ve Mehmet MERAL´e teşekkür ederiz.

Ara

9/A ,9/D ve 12/C  sınıfları öğretmenlerimiz  Berrin ERBAY,Sadık ARIN ve Saadet ÜSTÜNDAĞ rehberliğinde Mamak´ta bulunan Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezini ziyaret ettiler.Türkiye´de bir ilk olan ,öğrencilerin müfredat programlarını uygulamalı öğrenebildikleri gök bilim merkezi büyük bir ilgiyle  gezildi.Merkezde bulunan 6 simülatör ve 6 sanal gerçeklik uygulaması,matematik, teknoloji, tarih ve mühendislik uygulamalarına olanak sağlıyor.Öğrencilerimiz uzman kadrodan gezegenler,göktaşları,güneş sistemi,uydular ve uzay hakkında bilgi aldılar.Yarım saatlik gökyüzü filmini özel olarak hazırlanmış odada seyrettiler.Dünyada ödül almış simülatör ile sanal geziler yaptılar.Planeteryum sistemi ile film seyrettiler.Galaksi ve evren hakkında görselleri incelediler.Gezinin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenimizlerimize  bu güzel gün için teşekkür ederiz.

Ara

16.12.2017 tarihinde ODTÜ Kimya Topluluğu´nun düzenlediği  Biyokimya konulu konferansa katıldık.Öğrencilerimizin katılım belgesi aldığı etkinliğe, öğrencilerimiz ile birlikte katılan Biyoloji  Öğretmenimiz Şennur YILMAZ´a  teşekkür ederiz.

Ara

       Cumhuriyet Fen Lisesi olarak "NARDUGAN BAYRAMI BİRLİKTELİĞİ" adlı etwinning projesine katıldık. Proje kapsamında sergi,yardım kampanyası ve konser etkinlikleri düzenlenecektir.Projenin ilk etkinliği olan sergimiz hazırlanmıştır.Yardım kampanyası ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.Projenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan Resim Öğretmenimiz Sema SİNANGİL´e,Müzik Öğretmenimiz Emin SİNANGİL´e,Rehber Öğretmenimiz Rukiye BAŞ´a  ve Edebiyat Öğretmenimiz Deniz ELBEYLİ´ye teşekkür ederiz.

         ESKİ BİR TÜRK BAYRAMI “NARDUGAN BAYRAMI”

      Türk kültürü, tarih boyunca bünyesinde çok çeşitli bayramlar ve törenler barındırmıştır. Bu bayramlardan biri de Türk Dünyası’nda etkin bir şekilde kutlanan Nardugan Bayramı’dır. Bu bayram 21 Aralık’ta başlar ve iki üç hafta kadar devam eder. Nar, “güneş”, tugan ise “doğan” demektir. Yani “günesin doğuşu bayramı” anlamına gelir. Eski Türk inançlarına göre, gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık´ta, gece gündüzle savaşır. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanır. Bu, güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanır. Astronomik olarak da o günden itibaren geceler kısalmaya, günler uzamaya başlar. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu Türkler, büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutlarlar. Güneşi geri verdi, diye Tanrıya dualar ederler. Duaları kabul olsun diye ağacın altına hediyeler koyar, dallarına bezler bağlayarak o yıl için dileklerde bulunurlar. İnanca göre bu dilekler muhakkak yerine gelirmiş. Bu bayram için evler temizlenir. Güzel giysiler giyilir. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynanır. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret edilir, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içerler. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömrün çoğalacağına, uğur getireceğine inanılır.

      Nardugan Bayramı, Türk coğrafyalarında farklı günlerde kutlandığı gibi; kutlama ritüelleri de farklılık göstermektedir. Kazan Tatarları, Çuvaşlar, Başkurtlar bugünü daha coşkulu bir şekilde ve birlikte şarkı söyleyip dans ederek kutlarken; Saha Yakut Türkleri ve Altay Türkleri daha sakin ve dini bir atmosferde kutlamaktadır.

 

      Bu bayramın sembollerinden biri süslenen Akçam ağacı, diğeri de geleneksel Türk çalgısı kopuzdur. Türk, Altay ve Orta Asya mitolojilerinde Ayaz Ata da bu bayramda önemli yer tutar.

Ara

14.12.2017 tarihinde okulumuzu ziyarete gelen Necla Kızılbağ Ortaokulu öğrencilerini, okulumuzda ağırladık.Okul tanıtım videomuzun ardından, Rehberlik Öğretmenimiz Kaya SAYIN öğrencilerin merak  ettikleri soruları yanıtlayarak,yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Ara

Çankaya İlçe Milli Eğitimin düzenlediği Liseler Arası Masa Tenisi Müsabakalarında takım olarak 5.olduk.Beden Eğitimi Öğretmenimiz Ertürk Aydın´ı ve öğrencilerimizi kutluyor,başarılarının devamını diliyoruz.