T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Cumhuriyet Fen Lisesi

Haberler

Mrt

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Dilimizi Koruyalım Projesi" Kapsamında Ankara Ticaret Odası ve TDK işbirliği ile düzenlediği Türk Dili Çalıştayı ATO Meclis Salonunda 20-21 Mart tarihlerinde yapıldı.21 Mart tarihinde yapılan oturuma okulumuz öğretmenlerinden Tuğrul EROĞLU,Meral AKDENİZ,Nuran ŞAHİN;10-B sınıfı öğrencilerinden İlayda  GENÇTAV, Aybüke TOPAL ,Anisa Sinem KARSLI dinleyici olarak katıldılar.Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Leyla KARAHAN,Doç.Dr. Mehmet Can DOĞAN; TRT spikeri Zafer KİRAZ,Opr.Dr. Kemal TEKDEN ve Konuk Sanatçı Engin Altan DÜZYATAN´ın  konuşmacı olduğu bu oturumda Türkçemizin sosyal medyada uğradığı bozulma ve bunu önlemenin yolları anlatıldı.

Mrt

Okulumuzda Nevruz Bayramı konferans salonunda yapılan törenle başladı.Ardından okul bahçesinde ateş  yakılması ve örs-çekiç dövülmesiyle devam etti.Çekilen halaylar ve oyunlarla Nevruz ruhunu yaşadık.Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.Bu güzel kutlamalarda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

Cumhuriyet Fen Lisesi olarak emekli öğretmenlerimize plaketlerini vermek ve okulumuzda yeni göreve başlayan öğretmenlerimizi kaynaştırmak amacıyla bir araya geldik.Emekli öğretmenlerimize okulumuza katkıları için teşekkür ederek,plaketlerini takdim ettik.Etkinlikte geçmişten günümüze okulumuzda görev yapan öğretmenlerimizin fotoğraflarından oluşan bir de video gösterimi gerçekleştirdik.Bu  etkinliğimizin bir CFL geleneği haline gelmesini temenni ediyor,etkinliğin düzenlenmesinde görev alan öğretmenlerimize ve katılan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Mrt

Kurtuluş Savaşı´na damgasını vuran, dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale  Zaferi’nin 103. yıl dönümü ,okulumuzda düzenlenen anma töreni  ile coşkuyla kutlandı. Tören  Okul Müdürü İbrahim ALICIOĞLU’nun  günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başladı. Okul Müdürü  İbrahim ALICIOĞLU konuşmasında “  Öz yurdunu savunmak için canı kanı pahasına bu savaşı kazanan,yaralı bir ulusun şahlandığı bir destandır Çanakkale.  Çanakkale Savaşı ,milli bilinç ve milli ruhun birbirine kenetlenmesiyle  sayıca bizden kat kat fazla olan düşmanın büyük bir yenilgiye uğratıldığı  tarihimizin aydınlık bir sayfasıdır.” diyerek  Çanakkale’deki büyük mücadele ve özveri üzerinde durdu. Tarih Öğretmenimiz  Sadık ARIN konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın bilinmeyenlerine değindi .11-A sınıfından Fırat DEMİR’in ney ve gitar eşliğinde okuduğu “Çanakkale Şehitlerine” şiiri büyük  beğeni ile izlendi. 10-A sınıfından öğrencilerin sunduğu oratoryo,video slayt ile tören devam etti. Okulumuz müzik ekibinin Çanakkale türküleriyle programımız sona erdi. Törenin hazırlamasında emeği geçen  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Sibel  YARDIMCI’ya ve Müzik Öğretmeni Mahmut Emin SİNANGİL’e teşekkür ederiz. Şehitlerimizi saygı,sevgi ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

Mrt

Eğitim Uzmanı, Yapımcı, Sunucu, Eğitim Yazarı  ve  "Doğru Tercih" isimli programın yapımcı ve sunucusu Sadık Gültekin okulumuz  öğrencileri ile buluştu. Gültekin’in 11.sınıf öğrencilerimize yönelik  üniversite hazırlık süreci, doğru meslek ve doğru  tercih konularını içeren sunumu ilgiyle dinlendi.Sunum sonrası öğrencilerimizin sorularını da yanıtlayan ve hatıra fotoğrafı çektiren GÜLTEKİN’i okulumuzda ağırlamaktan ve sunumunu dinlemiş olmaktan büyük keyif aldık. Sadık GÜLTEKİN’e bu etkileyici sunumu için   teşekkür ediyoruz.

Mrt

Tarih Öğretmenimiz Serap KÖROĞLU´nun  daveti üzerine okulumuza gelen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Dr.Seda ERKOÇ,Dr.Selim Tezcan ve Dr.Neslihan DEMİRKOL  sözlü tarih hazırlama konusunda öğrencilerimize bilgi verdiler. Öğrencilerimizin  konu ile ilgili  merak ettikleri soruları da yanıtlayan Dr.Seda ERKOÇ,Dr.Selim Tezcan ve Dr.Neslihan DEMİRKOL´a bu güzel ve faydalı sunumları için teşekkür ederiz.Öğretmenimiz Serap KÖROĞLU ve öğrencilerine de  okulumuzun sözlü tarihi konulu proje çalışmalarında başarılar dileriz.

Mrt

Ülkemizin kaderini değiştiren, 1.Dūnya Savaşı´na damgasını vuran, dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Mustafa Kemal Atatürk´ün askerlerine "Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum."dediği savaştır.Bu önemli günde öğretmenlerimiz Ertürk AYDIN,Emin SİNANGİL,Yusuf KAHRAMAN,Tugrul EROĞLU ve öğrencilerimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nde Anıtkabir´de düzenlenen törene katıldılar.

Mrt

     Kahraman Mehmetçiğin 103 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı ´Çanakkale Geçilmez Destanı´nın yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.Ruhunuz Şad Olsun!

Mrt

Gazilerimiz  ve aynı zamanda velilerimiz olan Muhammed ÇELİK ve Şuayip MALKOÇ  pansiyon öğrencilerimizle  konferans salonundaki söyleşide  buluştu.18 Mart Çanakkale Zaferi öncesi daha da anlam kazanan söyleşide  şehitlerimizi anmanın gururunu yaşadık.Muhammed ÇELİK ve Şuayip MALKOÇ´a bu güzel ziyaretleri ve bilgilendirmeleri için teşekkür ederiz.

Mrt

14 Mart Dünya Pi Günü 11.B ve 11.C sınıfı öğrencilerimizin hazırladığı programla  kutlandı.Pi sayısının açıklandığı,örneklerle, videolarla anlatıldığı,Pi sayısının sanatla olan bağlantısının açıklandığı sunum ilgiyle dinlendi.Sunum sonrasında öğrencilere pilav ikram edildi.Etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz  Nurşen GÜRSOY´a ve Kübra ARAS´a  teşekkür ederiz.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü okulumuzda düzenlenen törenle kutlandı.Tören Edebiyat Öğretmenimiz Yusuf Kahraman´ın konuşması ile başladı,öğrencilerimizin şiirleri ve 11/B sınıfı öğrencilerimizin oratoryosu ile devam etti.Öğrencilerimizin hazırladığı  koro beğeniyle dinlendi.Törenin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimiz Deniz ELBEYLİ,Yusuf KAHRAMAN ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

11.sınıf öğrencilerimiz  ve öğretmenlerimiz Bursa´nın tarihi ve turistik yerlerini gezdiler.10.03.2018 tarihinde başlayan gezide Ulu Camii,Yeşil Camii,Çinili Camii,Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri gezildi.Muradiye yerleşkesinde bulunan Muradiye Camii,II. Murad Türbesi,II. Murad Medresesi gezildi.Uludağ  Milli Parkı´nı da gezen,kayak yapan ve teleferiğe binen öğrencilerimiz güzel bir hafta sonu geçirme imkanı buldular.Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerimiz Rukiye BAŞ´a,Dilek KOZA´ya,Turgut EKİNCİ´ye ve müdür yardımcımız Zübeyde YILDIZ´a teşekkür ederiz.

Mrt

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü,Okul Müdürümüz İbrahim ALICIOĞLU,müdür yardımcılarımız,öğretmenlerimiz ve  Okul Aile Birliği üyelerimizin  katılımıyla kutladık.

Mrt

Etwinning Projemiz "From Scientix To Stem" kapsamında öğretmenlerimize yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.Ülkemizde STEM eğitimini yaygınlaştırmak amacıyla katıldığımız proje kapsamında öğretmenlerimize Scientix portalı tanıtılmıştır.

STEM nedir?

STEM eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğretim sistemidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çağın gerisine kalmamak için  tüketici bireylerden çok üretici bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Araştıran,sorgulayan,üreten,buluşlar yapan bireyler yetiştirmek için STEM eğitiminin önemi büyüktür.Sunumu gerçekleştiren öğretmenimiz Hasibe ATASEVER´e teşekkür ederiz.Scientix hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Mrt

Nuran Şahin öğretmenimiz ve öğrencilerimiz 07.03.2018 tarihinde Bilkent Üniversitesini  gezdiler.Üniversite ve bölümler hakkında bilgi alan öğrencilerimiz,sorularını da sorma imkanı buldular.Bu ay emekli olacak Nuran Öğretmenimize bu güzel gezi için teşekkür eder,güzel bir emeklilik hayatı dileriz.