T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Cumhuriyet Fen Lisesi

Haberler

Şbt

Lösev halkla ilişkiler sorumlusu Leyla AŞIK tarafından 10 ve 11.sınıf öğrencilerimize  yönelik "Sağlıklı Beslenme" konulu sunum gerçekleştirilmiştir.Sunumda kanser ve belirtileri,hijyen,düzenli ve sağlıklı beslenme ve sporun önemi üzerinde duruldu.Bu faydalı sunum için Leyla AŞIK´a ve bizleri bir araya getiren Matematik Öğretmenimiz Saadet ÜSTÜNDAĞ´a çok teşekkür ederiz.

Şbt

26.02.2019  tarihinde okulumuzu ziyarete gelen Gölbaşı İnönü Ortaokulu öğrencilerini, okulumuzda ağırladık.Okul tanıtım videomuzun ardından, Rehberlik Öğretmenimiz Kaya SAYIN öğrencilerin merak  ettikleri soruları yanıtlayarak,yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Şbt

25.02.2019  tarihinde okulumuzu ziyarete gelen Mehmet Memişoğulları Ortaokulu öğrencilerini, okulumuzda ağırladık.Okul tanıtım videomuzun ardından, Rehberlik Öğretmenimiz Kaya SAYIN öğrencilerin merak  ettikleri soruları yanıtlayarak,yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Şbt

Kuruculuğunu Edebiyat Öğretmenimiz Gülay Kurt´ un yaptığı "Reading is  contagious,let the whole world ınfect" projemiz onaylanmış ve çalışmalara başlanmıştır.

Şbt

21  Şubat 2019 Perşembe  akşamı okulumuz pansiyonunda “Dostluk Türküleri ve Şiirleri “etkinliği yapılmıştır.Müzik Öğretmenimiz M.Emin SİNANGİL ve Edebiyat Öğretmenimiz Tuğrul EROĞLU’nun rehberliğinde gerçekleştirilen etkinlik beğeniyle izlenmiştir.Etkinlikte yer alan öğrencilerimiz Emre KAYALI,Bahadır KURT,Buğrahan ERMAN,  Alperen YAZICI,Yunus Emre ÖZEL, Emirhan AYLAK’a  ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Şbt

Okulumuz Kütüphanecilik Kulübü öğretmenleri Abdurrahman Yılmaz ve Sadık Arın’ın  kitap fuarına düzenlediği gezi  öğrencilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.ATO Congresium’da 13.sü düzenlenen Ankara Kitap Fuarını gezen öğrencilerimiz  yeni çıkan kitaplar ve yazarlar hakkında da bilgi sahibi olma imkanını buldular.Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Şbt

İngilizce öğretmenlerimiz Nurseven Sandıkçıoğlu ve Aynur Toker´in kuruculuğunu yaptığı uluslararası eTwinning projemiz "Me And You Make Us" kabul edilmiş ve proje ile ilgili etkinliklere başlanmıştır.

Şbt

TEDx CFL  2.dönemin  ilk etkinliğini gerçekleştirdi.Etkinlikte Elif Nur YILMAZ  " Rihanna´s biography and some facts"  konulu sunumunu yaptı.Öğrencimiz Elif Nur YILMAZ´a ,İngilizce öğretmenlerimiz Aynur TOKER ve Berrin ERBAY´a  teşekkür ederiz.

Şbt

11. sınıf  öğrencilerimiz öğretmenlerimiz  Saadet ÜSTÜNDAĞ,Berrin ERBAY ve Aynur TOKER rehberliğinde Mamak´ta bulunan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezini ziyaret ettiler.Türkiye´de bir ilk olan ve öğrencilerin müfredat programlarını uygulamalı öğrenebildikleri gök bilim merkezi büyük bir merakla gezildi.Planetaryum kule içerisine yerleştirilen son model simülatörleri ve sanal gerçeklik uygulamaları hakkında detaylı bilgi aldılar.Merkezde bulunan 6 simülatör ve 6 sanal gerçeklik uygulaması,matematik, teknoloji, tarih ve mühendislik uygulamalarına olanak sağlıyor.Öğrencilerimiz uzman kadrodan gezegenler,göktaşları,güneş sistemi,uydular ve uzay hakkında bilgi aldılar.Yarım saatlik gökyüzü filmini özel olarak hazırlanmış odada seyrettiler,dünyada ödül almış simülatör ile sanal geziler yaptılar ve galaksi ve evren hakkında görselleri incelediler.Gezinin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimize  bu güzel gün için teşekkür ederiz.

Şbt

Resim Kulübü öğrencilerimiz Resim Öğretmenimiz Sema SİNANGİL rehberliğinde CerModern´de düzenlenen Eren EYÜBOĞLU resim sergini gezdiler. Sanatçıya ait seramik, karakalem, yağlıboya, suluboya, ve guaj boya eserleri inceleyen öğrencilerimiz güzel ve keyifli bir gün geçirdiler.

Bu güzel etkinlik için Resim Öğretmenimiz Sema SİNANGİL´e teşekkür ederiz.

Şbt

Lise Tanıtım etkinlikleri kapsamında okulumuza gelen Bahtiyar Vahapzade Ortaokulu öğrencilerine okulumuzu gezdirerek,yapılan etkinlikler  hakkında bilgi verdik.

Ock

       Deneyap Teknoloji Atölyeleri, tüm ülkede teknoloji üretecek ortaokul ve lise öğrencilerine hizmet vermek üzere hazırlanıyor.

 

       Geleceğin teknoloji yıldızları olacak öğrenciler  iki aşamalı sınavla seçilerek  yıl sürecek ileri teknoloji konularında eğitimler alacaklar.İlk etapta 12 ilde Adana, Ankara, Edirne, Eskişehir, Antalya, Konya, Erzurum, Trabzon, Manisa, İzmir, Muğla, Hakkari öğrenci seçimleri için başvurular başladı.

 

       Ortaokul ve lise grubu olmak üzere 2 kategoride verilecek eğitimler için  4., 5., 8., 9. Sınıflar  ve lise hazırlık sınıfında okuyan  öğrenciler sınava katılabiliyorlar.

 

       Sınav iki aşamadan oluşuyor,birinci aşamada öğrencilerin düşünme becerilerini ölçen yazılı sınav,ikinci aşamada ilgi ve yatkınlıklarını ölçen uygulama sınavı yapılacak.Yazılı ve uygulama sınavı ücretsizdir ve başvurular 3 şubat 2019da sona erecektir.Sınav başvurusu ve verilecek eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgi deneyapturkiye.org adresinde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

Ock

Cumhuriyet Fen Lisesi ailesi  olarak tüm öğrenci,veli ve öğretmenlerimize iyi tatiller dileriz.

Ock

Çankaya Kaymakamımız Sayın Hüdayar Mete BUHARA 17.01.2019 Perşembe günü okulumuzu ziyaret etmiştir.Okulumuz yöneticileri ve öğretmenleri ile değerli görüşlerini paylaşan Kaymakamımız,fen liselerinin bir ülkede farklı ve üstün özelliklere sahip öğrencileri yetiştirdiğine değinerek,öğretmenlerin de bu cevherleri keşfeden ve bu cevherlerin gelişmesi aşamasında yol açan kişiler olması gerektiğine değindi.Okul Müdürümüz A.Hakan TOMAR kendisine bu güzel ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.Kaymakamımız Sayın  Hüdayar Mete BUHARA’ya bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

Ock

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz karaoke yarışması yine renkli ve keyifli görüntülere sahne oldu.Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmanın sunuculuğunu Nazlı Ceren KARA ve Sezgi Seçil DURLANIK yaptı. Yarışmada  Mehmet GÖKÇİN birinci olurken,Ceren ŞENGÜL ikinciliği,Sena TÜRKERİ-Esra SELÇUK  ise üçüncülüğü elde ettiler.Öğrencilerimizin büyük ilgi gösterdiği konserde Mansiyon Ödülü´nü Elif Yaren ŞİMŞEK,Jüri Özel Ödülü´nü  İdil ATEŞ-Cansel ATLIHAN ve En İyi Sahne Ödülü´nü Ömer Efe SARICA-Ahmet Cevdet BÜLBÜL aldılar.

Bu keyifli etkinlik  için Müzik Öğretmenimiz Mahmut Emin SİNANGİL’e,Jüri üyelerimiz Maksude  Şener  ve  müzik öğretmeni adaylarına,yarışmaya katılan ve destekleyen öğrencilerimize çok teşekkür  ederiz.